Detektor rentgenowski - co warto o nim wiedzieć?
Urządzenie jakim jest detektor rentgenowski jest najczęściej używany w celu pomiaru strumienia, rozkładu przestrzennego lub innych właściwości promieni rentgenowskich. W dzisiejszym wpisie pragniemy przedstawić najważniejsze informacje na temat sprzętu tego typu.
2020-11-23, 08:13

Czym wyróżnia się detektor rentgenowski?

Detektor rentgenowski to urządzenie, które występuje w dwóch rodzajach. Wyróżnić możemy detektory obrazujące i klisze rentgenowskie, które w dzisiejszych czasach zastępowane są przez nowoczesne urządzenia digitalizujące.

Jak działa detektor rentgenowski?

W celu uzyskania obrazu przy pomocy dowolnego detektora, część ciałą pacjenta, której ma zostać poddana promieniowaniu jest umieszczana pomiędzy receptorem obrazu a źródłem promieniowania rentgenowskiego. Taki zabieg pozwala na stworzenie cienia wewnętrznej struktury tej części. Promienie są osłabiane przez gęste tkanki (np. kości) i zdecydoowanie łatwiej przechodzą przez tkanki miękkie. Miejsca, w których padają promienie rentgenowskie po rozwinięciu nieco ciemnieją, sprawiając tym samym że kości na podglądzie wyglądają jaśniej niż tkanka miękka, która je otacza.

Co warto wiedzieć o filmie rentgenowskim?

Uzyskany przez detektor rentgenowski film zawiera elementy kryształu halogenku srebra, najczęściej bromek srebra. Rozmiar tych ziaren można zmieniać, co sprawia że można wpływać na właściwości filmu. Zmian w tym zakresie dokonuje się głównie w celu poprawy rozdzielczości wywoływanego obrazu. Podczas promieniowania halogenek jonizuje się, a wolne elektrony zostają uwięzione w defektach kryuształu. Jony srebra są z kolei przyciągane do defektów i redukowane. Dzięki temu powstają skupiska przezroczystych atomów srebra, które są następnie przekształcane na nieprzezroczyste w celu wytworzenia widocznego obrazu.

detektor rentgenowski

KONTAKT / AUTOR
Eryk Mrozowski
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.